Öğütülmüş Kırmızı Toz Biber
Kategorisi
:
Baharat Toz Biber
Alt Kategorisi
:
Kırmızı Toz Biber Tatlı
Markası
:
Köytat Doğal Ürünler
Ürün Kodu
:
T1
Ürün Fiyatı
:
30 TL KDV Dahil

Kırmızı Toz biber, bahçemizden toplanan biberlerimizi yüksek bir ortamda kuruması için bekletiyoruz.Daha sonra kuruyan biberlerimizi küçük parçalara ayırarak gıda çuvallarına koyuyoruz. Yan köyde bulunan elektirikli değirmende öğütüp zeytin yağıyla işledikten sonra ürünümüz hazırlanmış oluyor. İçerisinde kesinlikle gıda boyası yoktur, rengi açıktır. İsteye göre zeytin yağıyla işlenmedende hizmetinize sunabiliriz.
Acı ve tatlı olmak üzere iki çeşittir.
Yemeklerinize lezzet vermek için vazgeçemeyeceğiniz bir tat...

-Kırmızı biberin faydaları

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necat Yılmaz, acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloid madde kapsaisinin, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununda olumlu etkiye sahip olduğunu belirlediklerini söyledi.
Prof. Dr. Necat Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kırmızı biberin insan sağlığı üzerine etkilerini inceleyen çalışma yaptıklarını belirtti. Çalışma sonuçlarına göre; kırmızı biberin içerisinde bol miktarda bulunan ''Kapsaisin'' maddesinin insan sağlığı üzerine birçok olumlu etkiye sahip olduğunu belirlediklerini ifade eden Yılmaz, Örneğin ağrı kesici ve iltihap çözücü etkisini P- maddesi yok ediyor, kanser önleyici etkisini ise içindeki kırmızı karotenoid maddesi sağlıyor. Ayrıca kırmızı biberin kolesterol düşürücü, mide asidini düzenleyici ve mikrop öldürücü etkilere sahip. Sanıldığının aksine kırmızı biber zayıflatıcı etki de gösteriyor diye konuştu.
Yılmaz, bu faydaların sağlıklı kurutulmuş ya da taze yenilen kırmızı biber de görüldüğünü bildirdi. Kırmızı biberin insan sağlığı üzerindeki faydalı etkilerini gösteren birçok temel çalışmanın mevcut olmasına rağmen Türkiye'deki araştırmacıların bu konu ile yeterince ilgilenmediğini savunan Prof. Dr. Yılmaz, şöyle konuştu:
Ne yazık ki, ülkemizin araştırmacıları kırmızı biberle ilgili konuya yeterli derecede ilgi göstermemiş ve bu konuda sınırlı sayıda çalışma yapılmış. Uzakdoğu ve batılı araştırmacılar bu konuda daha fazla araştırmaya yer vermişler. Halbuki biber üretimi ve tüketiminde ülkemiz eşsiz. Bu çalışma ile amacımız ülkemiz araştırmacılarının, halkımızın ve kamuoyunun dikkatini bilimsel veriler ışığında kırmızı biber üzerine çekmektir.

KANSERİ ÖNLÜYOR

Yılmaz, geçtiğimiz yıllarda ABD'de bilim adamları tarafından yapılan araştırma sonucuna göre, kırmızı biberin içinde etkin olarak bulunan ve acılığını veren bir maddenin, prostat kanseri hücrelerinin ''intiharına'' neden olduğunu ortaya çıkarıldığını anımsattı. Los Angeles'teki Cedars-Sinai Hastanesi Kanser Enstitüsü ve California Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloid madde ''kapsaisin'', kanserli prostat hücrelerine enjekte edildiğinde, bunların parçalanarak yok olmalarını sağladıklarını anlatan Yılmaz, araştırmada, laboratuar farelerine nakledilen kanserli insan prostat hücrelerinin yüzde 80'inin ''kapsaisin'' karşısında imha olduklarının ortaya çıktığını kaydetti. Yılmaz, sonuçları Kanser Araştırması dergisinde de yayınlanan bilgileri inceleme fırsatı bulduğunu, kapsaisinin, insanlarda kanserli prostat hücre kültürleri üzerinde, yayılmayı önleyen güçlü etkisi bulunduğunu söyledi. Yılmaz, dünyada 700 bin erkeğin prostat kanserine yakalandığına dikkati çekti. KIRMIZI BİBER (İSOT)-CAPSİCUM-ANİTUM Halk arasında isot (ısı otu), bilim çevrelerinde ise ''capsicum anitum'' adıyla bilinen kırmızı acı biber, sevilerek tüketilen ve kültürü yapılan bir bitki. Anavatanının Meksika olduğu sanılan ve Azteklerin yazılı belgelerinde söz ettikleri kırmızı acı biber, Avrupa'ya 15. yüzyılın sonlarında geldi, 16. yüzyılda kıta ülkelerine ve Osmanlı topraklarına yayıldı. Kırmızı biberi en çok tüketen ülkelerden olan Hindistan'a ise, bu bitki 17. yüzyılda Portekizliler tarafından ulaştırıldı. Hint ve Meksika mutfağında çok sık kullanılan kırmızı acı biber, Türkiye'de en fazla Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilmekte ve tüketilmekte. L.T. Tresh adlı bilim adamı, 1846 yılında bibere acılığı veren maddenin kristal yapısında olduğunu tespit ederek, adını ''capsaicin- kapsaisin'' koymuştu.

Benzer Ürünler
Öğütülmüş Kırmızı Toz Biber
30 TL KDV Dahil

Üye Girişi
Sepetim

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Firma Bilgileri
Haber & Duyurular
En Çok İncelenenler
Yayla Çiçek Balı - 1 Kilo
60 TL KDV Dahil
Ev Yapımı Domates Salçası 1KG
30 TL KDV Dahil
Yayla Doğal Çiçek Balı - 3 Kilo
180 TL KDV Dahil
Yayla Doğal Çiçek Balı - 5 Kilo
300 TL KDV Dahil
Öğütülmüş Kırmızı Toz Biber
30 TL KDV Dahil

Tüm Hakları Saklıdır

© 2011 Köytat Doğal Ürünler

Sızma Zeytinyağı, kuru incir doğal ürünler